تبلیغات
وبلاگ دانشجویان باغبانی دانشگاه باهنر 90 - باعبانی...(علم+هنر و...)باغبانی درمانی (Horticultural Therapy) روش درمانی کمتر شناخته شده اما بطور فزاینده ای محبوب می باشد که درمانگرهای حرفه ای از این روش برای درمان در طیف گسترده ای از شرایط پزشکی استفاده می کنند. پزشکان دریافته اند که کار با خاک، گل و گیاهان در هوای تازه می تواند حس تازه ای از هدف و مسیر بدهد و آنها را در راه خود به سمت بهبودی سوق دهد. واکنش مثبت ما به زندگی گیاهان کمی عجیب به نظر می رسد. مطالعات نشان می دهد گیاهان خانگی ساده می توانند به بهبود کیفیت زندگی سالمندان و بهبودی بیماران بیمارستان کمک کنند و همچنین فواید روحی و روانی بسیاری داشته باشند.
 باغبانی درمانگرها از فعالیت های باغبانی به عنوان روش درمانی و بازپروری مردم با طیف وسیعی از ناتوانی استفاده می کنند. به عنوان مثال به منظور بهبود دامنه حرکتی در اندام های آسیب دیده در اثر سکته، ویا بازپروری قلبی فرد و برگردان آن به رژیم تناسب فیزیکی قبلی. دیگر درمانگران از باغبانی برای کمک به افراد افسرده استفاده می کنند تا احساس تنهایی و جدا شدگی کمتری نمایند (جلسات درمانی اغلب بصورت گروهی انجام می شود).
بیشتر مواقع باغبانی درمانی، راهی برای بهبود سلامت روانی فرد می باشد. برای مواردی که فرد از افسردگی رنج می برد و یا در دوره نقاهت بعد از سانحه و آسیب فیزکی می باشد که شیوه زندگی او را تغییر داده است، مواردی که علاوه بر ناتوانی فیزیکی احساس استرس، ترس، خشم و ناامیدی وجود دارد. آموزش باغبانی به مردم ، آرایش گل ها و کاشت بذر گیاهان اغلب می تواند خلق و خو و اعتماد به نفس را تقویت کند.
باغبانی یک فعالیت قابل انجام می باشد. نیاز به آموزش زیادی ندارد. و نتایج کار به سرعت آشکار می شوند. روی این روش درمانی تحقیقات گسترده ای صورت نگرفته است. اما همان تحقیقات کمی که انجام شده است. نشان داده است که باعث می شود فرد احساس بهتری داشته باشد.
 محققان در دانشگاه صنعتی ویرجینیا روش باغبانی درمانی را با دیگر بازی ها و فعالیتهای سنتی برای درمان بزرگسالان مبتلا به زوال عقل مقایسه کرده اند و دریافتند که افراد مدت زمان طولانی تری مشغول فعالیت های باغبانی( مانند کاشتن گل و یا انجام صنایع دستی با گل خشک) در مقایسه با فعالیت های سنتی می مانند.
مطالعات دیگر نشان داده اند افراد در باغبانی درمانی در توانایی کلامی و تعامل اجتماعی بهبود یافته اند. و اغلب در مورد افراد با ناتوانی جسمی باغبانی درمانی تبدیل به شغلی برای آنها می گردد.
درصورتی که شما با مشکل خاصی روبه رو نیستید و نیازی به باغبانی درمانی ندارید. بسادگی گذراندن وقت در طبیعت برای شما فواید بی شماری از جمله کاهش سطح استرس و حتی ایجاد احساس بهتر دارد.

baghebani_1

تهران – محققان سوئدی براین باورند که باغبانی و بهبود وضعیت خانه درسن بالای 60 سال، خطر حمله قلبی و سکته مغزی را تا 30 درصد کاهش می دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس، محققان دانشگاه کارولینسکا، مدرسه علوم ورزش و سلامت سوئد و موسسه پزشکی محیط زیست در بیمارستان دانشگاه کارولینسکای سوئد، حدود 4 هزار مرد و زن 60 ساله را برای مدت 12.5 سال در شهر استکهلم از نظر سلامت قلب و عروق مورد بررسی قرار دادند.
درشروع مطالعه، سلامت شرکت کنندگان از نظر شیوه زندگی مانند رژیم غذایی، سیگار کشیدن، مصرف الکل و فعالیت های فیزیکی مورد بررسی قرار گرفت.
سپس از شرکت کنندگان خواسته شد که طیف وسیعی از فعالیت های زندگی روزانه مانند باغبانی، تعمیر و نگه داری خودرو و چیدن میوه را در مدت زمان 12 ماه گذشته مانند هر نوع ورزش دیگر گزارش دهند.
سپس سلامت قلب و عروق آن ها با آزمایش ها و معاینات فیزیکی مورد بررسی قرار گرفت و چربی خون، قند خون و عوامل لخته شدن خون که میزان زیاد آن که در خون سبب حمله قلبی و ابتلا به سکته مغزی می شود، اندازه گیری شد.
نتایج تحقیقات نشان داد، بالاترین سطح فعالیت بدنی روزانه ( باغبانی، تعمیرات و ...) خطر حمله قلبی و سکته مغزی را تا 27 درصد کاهش می دهند. همچنین این فعالیت ها تا 30 درصد خطر مرگ و میر ناشی از این عوامل را در مقایسه با پایین ترین سطح فعالیت بدنی کاهش می دهد.
نتایج کامل این تحقیقات که در نشریه (British Journal of Sports Medicine) منتشر شده است.
طبقه بندی: باغبانی،

تاریخ : پنجشنبه 25 اردیبهشت 1393 | 10:01 ب.ظ | نویسنده : خراسانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.