تبلیغات
وبلاگ دانشجویان باغبانی دانشگاه باهنر 90 - کالادیوم و ...

File:Caladium bicolor 'Florida Sweetheart' Plant 2220px.jpg

بقیه در ادامه مطلب....

کالادیوم یا بال فرشته Caladium ، گیاهی چند ساله و بومی کشور برزیل است. از خانواده گل شیپوریان (Araceae) این گیاه دارای برگ هایی تیرکمانی به رنگ های سفید، سبز، قرمز و صورتی با رگبرگ های واضح و رنگی و در برخی گونه ها برگ های سبز رنگ با لکه های سفید و قرمز است.خاک مناسب برای رشد و پرورش کالادیوم باید توانایی حفظ رطوبت و زهکش خوبی داشته باشد بنابراین گلدان این گیاه را با مخلوطی از یک قسمت خاکبرگ، دو قسمت کمپوست و یک قسمت ماسه پر کنید.
این ها ها گیاهان چند ساله اند لیکن در پاییز از بین می روند و در بهار سال بعد دو مرتبه از ریشه های غده ای خود سبز می شوند . آن ها برای برگ های زینتی ورنگی خود مورد توجه می باشند . در برخی نمونه ها تنها رگبرگ ها رنگی شده وبقیه برگ ها ممکن است سفید باشند.به هر حال جلوه هایی از رنگ های متنوع را می توان در واریته های مختلف مشاهده نمود.چون برگ ها شباهتی به گوش فیل دارند از این جهت نام گوش فیل به آن داه شده است.
 برگ ها را با اسپری روزانه مرطوب نمایید نور و روشنایی برای تولید رنگ های متنوع برگ ها لازم است چنانچه نوربه حد کافی نباشد رنگ های برگ ها به خوبی ایجاد نمی شود گیاه را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهیدگیاهان بالغ نبایستی آبیاری زیادی شوند آن هارا درون ساختمان جایی قرار دهید که در کوران هوا قرار نگیرند در پاییز برگ ها رفت رفته رنگ های خود را از دست داده و می ریزند در این زمان آبیاری منظم بایستی قطع شود.در زمستان خاک را تنها به صورت نیمه خشک حفظ نمایید(حدودا یک مرتبه در ماه آبیاری نمایید.)دمای زمستان نبایستی پایین تر از ۱۲تا۱۳ درجه باشد.
هنگام رویش مجدد غده ها در ابتدای بهار گیاهان جدیدی را نیز از جوانه های در حال رشد می توان ایجاد نمود.آنها را بایستی در بستر مناسب قرار داد تا ریشه ایجاد نمایند.گیاهان جدید پس از ۲ سال خود غده ایجاد می نمایند.
فیل گوش به نور متوسط، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.   
کود ورمی مورد نیاز این گیاه را متوان هر دو هفته یکبار از بهار تا آخر تابستان به   مورد استفاده قرار داد.   
تا ۳ قاشق کود ورمی کمپوست را در یک لیوان آب مخلوط و بعد ۲۴ ساعت، مایع بدست آمده را که ورمی تی (Vermi Tea) نام دارد را در ظرف زیر گلدان ریخته و گلدان را درون آن قرار دهید.
مخلوطی از خاک برگ، کود ورمی و ذغال چوب وقطعات بسیار کوچک آجر، جهت نفوذ پذیری و تهویه، خاک مناسب کالادیوم است.
خاک آن باید غنی از مواد عالی باشد و PH اسیدی در حدود ۶ و ترکیب خاک مخلوط از خاکبرگ+یک قسمت ماسه شسته شده+مقدار کمی کود ورمی و چند قطعه زغال
گیاه کالادیوم از یک غده زیر زمینی رشد می کند که در طول زمستان در حالت خواب بوده و در بهار و تابستان رشد فعال خود را طی می کند گیاه کالادیوم معمولا عاری از آفت وبیماری است.
برگهای کمرنگ در کالادیوم به دلیل کافی نبودن نور می باشد. باید گیاه رابه محل روشن تری منتقل کنید. اگر مشاهده کردید برگها و ساقه ها بدشکل و چسبناک شده‌اند و حشرات سبز رنگی روی آن وجود دارند، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هفته‌ای یک بار سمپاشی کنید.
در اثر هوای سرد نیز حاشیه برگها قهوه ای و چین و چروک دار می شود و ساقه ها و برگها خود را می اندازند. این عوارض در پاییز طبییعی است، چون گیاه به سمت زمستان گذرانی می رود.
اگر برگهای گیاه فیل گوش، ریز و ضعیف شود، یا به تغذیه یه مصنوعی احتیاج دارد و یانور کافی به آن نمی رسد و اگر برگها، چروکیده و خشک می شود، گیاه تشنه است و هوا هم خیلی گرم می باشد پس باید گیاه را آبیاری و غبار پاشی کنید.
بجا ماندن قطرات آب روی برگها و یا قرار گفتن در مسیر شلوغ و پژمرده باعث می شود برگها شکاف بردارند. آبیاری بیش از اندازه و زهکشی نا مناسب سفیدکهای قارچی، و یا ساقه های زیر زمینی پدید می آورد.
به واسطه آفتاب مستقیم و استفاده از مواد براق کننده شیمیایی، لکه های قهوه ای در وسط برگها نمایان میگردد. برگهای کمرنگ در کالادیوم به دلیل کافی نبودن نور می باشد. باید گیاه رابه محل روشن تری منتقل کنید اگر مشاهده کردید برگها و ساقه ها بد شکل و چسبناک شده اند و حشرات سبز رنگی روی آن وجود دارند، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هفته ای یک بار سمپاشی کنید .
برای تکثیر غده های آنها را در ابتدای بهار در گلدان یا جعبه حاوی پیت یا خزه قرار داده آنها را در ۲۰تا۲۵درجه سانتی گراد مرطوب نگهدارید(اسپری نمایید).هنگامی که رشد آنها شروع شد(جوانه ایجاد شد)در گلدان حاوی پیت بکارید.گلدان هایی را انتخاب نمایید که مناسب بزرگی غده وریشه باشند. آنها را آبیاری نمایید لیکن از نشت کامل آب اضافی اطمینان حاصل نمایید.خاک را مرطوب نگهدارید ودر هوای مرطوب با درجه حرارتی حدود۲۰تا۲۵درجه سانتی گراد حفظ نمایید تاریشه ها به خوبی ایجاد شده ونقاط رویشی از سطح خاک پدیدار شوند.پس ازآن آبیاری منظم باشد.هنگامی که گیاه به حد کافی رشد نمودبا کود ورمی مایع هر هفته تغذیه نمایید.

Caladium - www.baghbani87.ir - گل كالادیوم
http://nargil.ir/plant/images/pic/22/Caladium%20bicolor%207.jpgو در پایان باز کالادیوم.........
طبقه بندی: باغبانی،

تاریخ : پنجشنبه 18 مهر 1392 | 08:42 ب.ظ | نویسنده : خراسانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.