تبلیغات
وبلاگ دانشجویان باغبانی دانشگاه باهنر 90 - تراریوم
تراریوم یك وسیله آموزشی ساده برای كودكان به‌شمار رفته و آرامش را به ارمغان می‌آورد. با نشان‌دادن پدیده‌های تبخیر آب، تجمع و ریزش قطرات تشكیل شده، به سادگی می‌توان چرخه آب را برای بچه‌ها توضیح داد
تراریوم در حقیقت باغچه مینیاتوری است كه درون ظروف شیشه‌ای و یا پلاستیكی شفاف ایجاد می‌شود. شیوه زندگی امروزی در آپارتمان‌ها و ساختمان‌های بلند باعث شده است كه انسان كمتر با طبیعت و مظاهر آن در ارتباط باشد در حالی كه تراریوم به‌عنوان یك باغچه بسیار كوچك روی میز طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استفاده از تراریوم یكی از ساده‌ترین راه‌های نگهداری گیاهان در منازل، محل كار و مدرسه است. نگهداری از گیاهان درون تراریوم به قدری آسان است كه افرادی كه فرصت زیادی برای مراقبت از گیاهان ندارند امكان بهره بردن از آن را دارند.
به علاوه تراریوم یك وسیله آموزشی ساده برای بچه‌ها نیز به‌شمار می‌رود. با نشان دادن پدیده‌های تبخیر آب، تجمع و ریزش قطرات تشكیل شده، به سادگی می‌توان چرخه آب را برای بچه‌ها توضیح داد. آب با دریافت دما از سطح برگ‌های گیاهان و خاك تبخیر می‌شود و از آنجایی كه محیط بسته است، ذرات بخار به جدار ظرف برخورد می‌كند و سرد و متراكم می‌شوند. با تجمع ذرات آب قطرات تشكیل شده و به طرف پائین حركت می‌كنند و دوباره به خاك و نهایتاً به گیاه برمی‌گردد.
انتخاب ظرف
ابتدا باید یك ظرف مناسب انتخاب كنید. بطری‌های شیشه‌ای، بطری‌های شفاف پلاستیكی، تنگ و ظروف نگهداری ماهی و آكواریوم ظروف مناسبی برای یك تراریوم است. البته باید دهانه این ظروف بقدری باشد كه كشت و كار گیاه در آن امكانپذیر باشد. برای مثال می‌توان از بطری‌های شفاف نوشابه استفاده كرد و آن را به ارتفاع حدود 20 سانتیمتر برش زد و قسمت فوقانی آن را با برش لبه‌ها روی آن قرار داد.
ظرف مورد استفاده باید بخوبی با آب و صابون شسته و خشك شود. حدود 1 تا 2 سانتیمتر ته ظرف با سنگریزه‌هایی به اندازه نخود پر شود. این سنگریزه‌ها آب اضافی را كه از خاك خارج می‌شود در خود جمع می‌كند. برای جذب بوی نامطبوع حاصل از تجزیه و پوسیده شدن مواد درون تراریوم، می‌توان از حبه‌های ریز زغال به همراه سنگریزه استفاده كرد.
در این مرحله حدود نصف ظرف را با خاك مناسب گلدان پر كنید. حجم خاك بسته به اندازه ظرف فرق می‌كند، ولی باید ظرف به اندازه‌ای بزرگ باشد كه به ریشه اجازه رشد كافی بدهد.
برای جلوگیری از بیماری‌های خاكزی استفاده از خاك‌های استریل شده توصیه می‌شود. خاك قبل از استفاده باید مرطوب باشد. كافی است كه مقدار مورد نیاز خاك را در یك تشت ریخته و آب را به آن اضافه كرده، به طوری كه خاك بهم بچسبد. اگر خاك را دردست فشار دهیم و آب از آن بچكد، بایستی كمی خاك به آن اضافه گردد.
گیاهان مینیاتوری
گیاه موردنظر خود را درون ظرف كشت كنید. باید دقت شود گیاهانی با جثه كوچك انتخاب شوند. به‌علاوه گیاهانی كه نیازهای یكسانی دارند با هم كشت شوند. مثلاً تمام گیاهانی كه در یك تراریوم كشت می‌شوند باید یا گیاهان متحمل به خشكی و یا گیاهان سایه دوست باشند. از كشت توأم گیاهان با نیازهای متفاوت پرهیز شود. گیاهانی كه از جثه كوچكی برخوردارند و رشد كندتری دارند مناسب‌ترند.
بنفشه آفریقایی، آرالیا، پیرومیای مینیاتوری، اگزالیس، مارانتا، اسپاتی فیلوم، سرخس، بگونیا، شمشاد، برخی از عشقه‌ها، سیسوس، پیله‌آ، اركیده و رزهای مینیاتوری از جمله گیاهانی هستند كه می‌توانند در تراریوم مورد استفاده قرار گیرند. از گیاهان گوشتی و آبدار كه در مكان‌هایی با نور مستقیم خورشید بهتر رشد می‌كنند می‌توان به كراسولا، كاكتوس كریسمس، سدوم، كالانكونه و آلوئه اشاره كرد. برای مكان‌های مرطوب و سایه می‌توان از سرخس‌ها و خزه‌ها استفاده كرد. ممكن است برخی از رقم های گیاهان ذكر شده از رشد زیادی برخوردار باشند كه باید از رقم‌هایی با سرعت رشد كمتر استفاده كرد.
طراحی تراریوم
اینكه چگونه تراریوم را طراحی كنید بستگی به اندازه و وضعیت قرار گرفتن آن در منزل یا اتاق كار دارد. اگر تراریوم از یك طرف قابل دید است، گیاهان كوتاه‌تر می‌بایست در جلو و گیاهان بلندتر در پشت قرار گیرند. حال اگر تراریوم از هر طرف قابل دید است، باید گیاهان بلند در وسط كاشته شوند و گیاهان كوچك در پیرامون گیاهان بلند كاشته شوند.
بعد از كشت نسبت به تمیز كردن جدار ظرف اقدام كنید به‌طوری كه با پاك كردن ذرات خاك مجدداً شفافیت اولیه حاصل شود. با استفاده از درپوش و یا پلاستیك، ظرف را بپوشانید. تراریوم آماده شده را در طاقچه پنجره و یا روی میز قرار دهید. اگر گیاهان نسبت به نور مستقیم خورشید حساسند، دقت كنید نور به آن نرسد. اگر نور خورشید به آن بتابد علاوه بر اینكه خاك سریعاً خشك می‌شود، برگ‌های گیاهان می‌سوزند.
طی چند روز اول پس از كشت، باید مرتباً به تراریوم سركشی شود تا از داشتن رطوبت كافی اطمینان حاصل شود. اگر به جداره‌های تراریوم بخار یا قطرات آب چسبیده باشد، رطوبت آن كافی است، در غیر اینصورت باید مقدار كمی آب به آن اضافه كنید. چنانچه رطوبت درون ظرف به قدری زیاد باشد كه گیاهان به‌راحتی دیده نشوند، سرپوش ظرف را برای چند ساعت برداشته تا آب اضافی به‌صورت بخار خارج شود.
تراریوم به ندرت به آب نیاز دارد و یا مقدار آن بسیار كم است. باید دقت شود از آنجایی كه راهی برای خروج آب اضافی وجود ندارد از دادن آب زیادی پرهیز شود. رطوبت بیش از حد سبب گسترش بیماری می‌شود.
به‌طور كلی تراریوم نیاز به كوددهی ندارد اما اگر گیاهان علائم كمبود موادغذایی را نشان دادند، میزان كودی كه استفاده می‌شود باید به اندازه یك چهارم نیاز كودی گیاهان در باغچه باشد. ضروری است كه گیاه مریض از تراریوم حذف شود و یا اگر نیاز باشد هرس شود.طبقه بندی: ساخت تراریوم،

تاریخ : دوشنبه 20 خرداد 1392 | 10:30 ب.ظ | نویسنده : خانم رشیدی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.